dr hab. inż. Marek Piątkowski, prof. PK

 

Kierownik Projektu LIDER jest absolwentem kierunku Technologia Chemiczna na Wydziale Inżynierii i Technologii Chemicznej Politechniki Krakowskiej, gdzie w 2013 obronił pracę doktorską dotyczącą nowatorskiej syntezy poli(sukcynimidu) w warunkach promieniowania mikrofalowego. W 2020 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego za monotematyczny cykl publikacji naukowych pt. „Biodegradowalne rusztowania oparte na chitozanie do zastosowań w inżynierii tkankowej skóry”.  Obecnie pracuje w Katedrze Biotechnologii i Chemii Fizycznej na stanowisku Profesora uczelni, gdzie podejmuje się otrzymywania i badania właściwości nowatorskich biomateriałów do zastosowań w medycynie i farmacji.

Kierownik Projektu od początku swej kariery naukowej osiągał liczne sukcesy badawcze, czego efektem było przyznanie licznych stypendiów, w tym Stypendium Małopolskiej Fundacji Stypendialnej Sapere Auso, stypendium Prezydenta Miasta Krakowa oraz stypendium Doctus i Innogrant. Swoje umiejętności rozwijał poprzez liczną współpracą z przemysłem (firmy Anticor, Parafarmnat, GraffClean) czy Envicrack (Czechy) oraz staże, zarówno krajowe, jak i międzynarodowe na takich uczelniach jak Uniwersytet Friedricha Schillera w Jenie, Technical University of Ostrava czy Uniwersytet Jagielloński.

Wieloletnia działalność zarówno w zakresie badań podstawowych, jak i rozwojowych, zaowocowała licznymi publikacjami naukowymi w renomowanych czasopismach o zasięgu międzynarodowym. Jego sumaryczny współczynnik wpływu wynosi 56,229. Obecnie kieruje kilkoma grantami finansowanymi przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Narodowe Centrum Nauki, a także Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Najbardziej innowacyjne wyniki badań chronione są patentami oraz zgłoszeniami patentowymi.

Profesor Piątkowski za swoje dotychczasowe osiągnięcia otrzymał liczne nagrody i wyróżnienia zarówno w kraju, jak i zagranicą, do których można zaliczyć medale oraz nagrody specjalne przyznane za opracowane przez Jego zespół wynalazki. Za realizację projektu LIDER uzyskał Polską Nagrodę Innowacyjnego Rozwoju 2020 w kategorii Naukowiec Przyszłości.

Kierownik Projektu jest ekspertem z zakresu syntezy, przetwórstwa, badania właściwości i struktury materiałów i biomateriałów polimerowych, w szczególności chitozanu i jego pochodnych, a także małocząsteczkowych związków organicznych i nieorganicznych oraz nanocząstek. Specjalizuje się nie tylko w syntezie w warunkach konwencjonalnych, ale również w polu promieniowania mikrofalowego i ultradźwiękach. W swojej pracy poszukuje rozwiązań nie tylko ekonomicznych, ale również przyjaznych środowisku. Dlatego też Jego działania wpisują się w koncepcję polityki Zrównoważonego Rozwoju i Zielonej Chemii.

Tak bogate doświadczenie naukowe zaowocowało opracowaniem nowatorskiej technologii otrzymywania całkiem nowych biomateriałów w ramach realizacji projektu LIDER pt. Osteochit3D – spersonalizowane bioaktywne skafoldy drukowane 3D do zaawansowanej regeneracji tkanki kostnej w stomatologii. Inżynieria tkankowa jest to dziedzina nauki, która skupia się na otrzymywaniu funkcjonalnych substytutów tkanek i narządów
z wykorzystaniem trójwymiarowych rusztowań. Do najważniejszych wyzwań należy opracowanie zaawansowanych rusztowań do hodowli komórkowych, które będą bazowały na materiałach cechujących się przede wszystkim biokompatybilnością. Skafoldy umożliwiają wzrost materiału biologicznego w trójwymiarze, zapewniają dostęp składników odżywczych i tlenu, a także pozwalają na otrzymanie bardziej skomplikowanych struktur biologicznych. Z tego względu opracowanie metody otrzymywania nowych typów biomateriałów stanowi kluczowy element rozwoju medycyny regeneracyjnej, co świadczy o ważności przedmiotu badań, jakim są rusztowania oparte na chitozanie – polimerze pochodzenia naturalnego do zastosowań w regeneracji uszkodzeń tkanki kostnej w stomatologii.